Optymistycznie i patriotycznie

Co prawda podróżując polską koleją można stracić zarówno anielską cierpliwość, jak i znacznie obniżyć standardy poczucia komfortu, ale za to można odzyskać wiarę w ludzi i otrzymać zupełnie nieświadomie i za darmo dobry humor na cały dzień.

Mimo opóźnień i wątpliwych warunków panujących w polskich pociągach lubię podróżować koleją. Lubię te przypadkowe spotkania, miłe, jak i te mniej miłe pogawędki, typowo wschodniopolskie narzekania, konieczność tłumaczenia się z wysokich cen masła czy byt niskich emerytur.

Dziś jednak poczułem dumę, a nawet pewnego rodzaju wzruszenie, kiedy to usłyszałem w  przedziale rozmowę kilkuletniego chłopca ze swoim dziadkiem na temat II wojny światowej. Wiedzą, jaką posiadał ten młody człowiek nie powstydziłby się magister historii. Pomyślałem… jak to dobrze, że są tacy dziadkowie, kształtujące młode pokolenie. Jednocześnie jednak zdałem sobie sprawę, że to właśnie pokolenie jest już jednym z ostatnich, które mogą usłyszeć o naszej historii z ust tych, którzy jej doświadczyli. Cóż więc nam pozostaje? Słuchać uważnie, przekazywać i nigdy nie zapomnieć.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozmaitości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s